Agenda, decisions and minutes

Annual Council, Council
Wednesday, 15th May, 2019 7.30 pm

Venue: Council Chamber - Town Hall. View directions

Contact: Anthony Clements tel: 01708 433065  Email: anthony.clements@oneSource.co.uk

Items
No. Item

1.

DISCLOSURE OF INTERESTS

Members are invited to disclose any interest in any of the items on the agenda at this point of the meeting. 

 

Members may still disclose any interest in an item at any time prior to the consideration of the matter.

 

Minutes:

The following interests were disclosed:

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Bob Perry, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Brian Eagling, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Carol Smith, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Christine Smith, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Christine Vickery, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Darren Wise, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Dilip Patel, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor John Crowder, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Judith Holt, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Maggie Themistocli, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Martin Goode, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Matt Sutton, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Michael White, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Nisha Patel, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance..

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Philippa Crowder, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Ray Best, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Robby Misir, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Timothy Ryan, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

Agenda item 3. DISCLOSURE OF INTERESTS.

Councillor Timothy Ryan, Personal, Nominated for a position attracting a special responsibility allowance.

 

2.

ANNOUNCEMENTS BY THE OUTGOING MAYOR, THE LEADER OF THE COUNCIL OR THE CHIEF EXECUTIVE

Minutes:

A minute’s silence was held in memory of the victims of the Christchurch and Sri Lanka terrorist attacks and also in memory of former Councillor John Stevart who had passed away recently. Tributes to former Councillor Stevart were paid from all sides of the Chamber.

 

The outgoing Mayor summarised highlights of his year in office including a number of business reception and welcoming the British-Irish parliamentary reception to Havering. In excess of £80,000 had been raised during the year for the Mayor’s charities – havering MIND, the Lennox Children’s Cancer Fund and the Rainbow Trust.

3.

MAYORALTY 2019/20

(a)  To elect the Mayor of the Borough for the Municipal Year 2019/20.

 

(b)  To receive notice of the appointment of Deputy Mayor of the Borough for the municipal year 2019/20.

 

 

Motion on behalf of the Conservative Group

 

That Councillor Michael Deon Burton be elected to the office of Mayor for the municipal year 2019/20.

 

Motion on behalf of the Residents’ Group

 

That Councillor Barry Mugglestone be elected to the office of Mayor for the municipal year 2019/20.

Decision:

Councillor Michael Deion Burton ELECTED as Mayor for the municipal year 2019/20 by 29 votes to 24.

 

Appointment of Councillor John Mylod as Deputy Mayor noted.

Minutes:

Motion on behalf of the Conservative Group

 

That Councillor Michael Deon Burton be elected to the office of Mayor for the municipal year 2019/20.

 

Motion on behalf of the Residents’ Group

 

That Councillor Barry Mugglestone be elected to the office of Mayor for the municipal year 2019/20.

 

The motion on behalf of the Conservative Group was AGREED by 29 votes to 24 (see division 1) and Councillor Michael Deon Burton was therefore ELECTED as Mayor for the municipal year 2019/20.

 

Councillor Michael Deon Burton, having made the Declaration of Acceptance of Office of Mayor as required by the Local Government act 1972, then took the Chair and thanked the council for the honour bestowed upon them.

 

Council Deon Burton expressed the thanks of the Council to the outgoing Mayor – Councillor Dilip Patel for his services during 2018/19. Councillor Patel suitably replied.

4.

DEPUTY MAYOR

Minutes:

In accordance with the Local Government Act 1972, the Mayor signified in writing his appointment of Councillor John Mylod as Deputy Mayor for the coming year and to carry out the duties of the Mayor in case of the Mayor’s illness or absence.

 

Councillor Mylod made the Declaration of Acceptance of Office accordingly. The Mayor indicated that the Deputy Mayor’s Consort for the year would be former Councillor Pat Mylod.  

5.

MINUTES pdf icon PDF 1 MB

To sign as a true record the minutes of the Meeting of the Council held on 20 March 2019 (attached).

 

Decision:

Noted that petition presented at previous meeting by Independent Residents’ Group related to removal of double yellow lines in Roding Way, Rainham rather than as stated in the minutes.

 

Minutes otherwise agreed as a correct record, without division.

Minutes:

The minutes of the meeting of the Council held on 20 March 2019 were before the council for approval.

 

It was noted that the petition presented at the meeting by the Independent Residents’ Group related to removal of double yellow lines in Roding Way, Rainham rather than as stated in the minutes.

 

RESOLVED:

 

Having noted the correction shown above, that the minutes of the meeting of Council held on 20 March 2019 be approved as a correct record.

6.

ANNOUNCEMENTS BY THE INCOMING MAYOR

To receive announcements (if any).

Minutes:

The incoming Mayor – Councillor Michael Deon Burton thanked the Council for his appointment. The Mayor thanked the outgoing Deputy Mayor’s consort – Councillor Christine Vickery for her help and support and the outgoing Mayor – Councillor Dilip Patel for his achievements. The Mayor also welcomed back to the Chamber Councillor Linda Van den Hende following her recent victory on a by-election.

7.

A repoprt APPOINTING THE COMMITTEES OF THE COUNCIL AND THE SCHEME OF DELEGATION pdf icon PDF 224 KB

To consider a report of the Chief Executive regarding appointing the Committees of the Council and the Scheme of Delegation (attached).

 

Note: the deadline for receipt of amendments to reports is midnight, Monday13 May.

Additional documents:

Decision:

Report AGREED without division.

Minutes:

A report in the supplementary agenda papers asked Council to agree some further changes to the allocation of places on Committees in light of the outcome of a change of Political Group by a Member. The report gave details of the appointment of the Committees of the Council and advised on political balance issues and the scheme of delegation.

 

The report was AGREED without division and it was RESOLVED:

 

That recommendation 3 in the substantive report be replaced to reflect an increase in the total number of seats on those committees referred to in recommendation 2 of the report to 135, with membership sizes and political balance indicated in Appendix 2 in this amended report.

 

 

Recommendations of substantive report:

 

 

(1)   That, so far as necessary to enable any changes proposed and agreed during this meeting to be carried in to effect, Council Procedure Rule 20.2 (proposals to amend the Constitution to be referred to Governance Committee without discussion) be suspended.

(2)       That, subject to the Council’s consideration of any motion or amendment to this report relating to changes in the Committee structure, the Committees listed in Appendix 1 be appointed for the 2019/20 Municipal Year and that:

(a)       As required by statute, two voting co-optees representing the Church of England and the Roman Catholic Church and three parent governor co-optees selected in accordance with the appropriate Regulations, be appointed to the Children & Learning Services Overview and Scrutiny Sub-Committee.

(b)       The other non-elected member “appointments” and invitations to attend shown in the Appendix (and particularly its annexes) be confirmed. 

 

(3)       Those Committees be appointed with:

(a) the membership sizes and

(b) the political balance

indicated in Appendix 2

 

(4)       That the delegation of non-executive functions (as defined by the Local Authorities (Functions and Responsibilities) (England) Regulations 2000 (amended) to officers be agreed as set out in the Council’s Constitution.

 

(5)       To agree that all officers with delegated powers have power to further delegate those powers to other officers under s.101 of the Local Government Act 1972 or as provided for by any other legislation and may agree a scheme of delegation to officers for their service areas.

 

8.

APPOINTING THE CHAIRMEN AND VICE-CHAIRMEN OF COMMITTEES pdf icon PDF 224 KB

To consider motions appointing Committee Chairmen and Vice-Chairmen (attached).

 

Additional documents:

Decision:

Members were appointed by Council to positions as follows:

 

Committee

Chairman

Councillor

Vice-Chairman

Councillor

Adjudication and Review (2 Vice-Chairmen)

Matt Sutton

1. Timothy Ryan

2. Ray Best

Audit

Martin Goode

Viddy Persaud

Governance

Michael White

Robert Benham

Highways Advisory

Brian Eagling

John Mylod

Licensing

(3 Vice-Chairmen)

Philippa Crowder

1. Bob Perry

2. Christine Smith

3.Christine Vickery

Pensions

John Crowder

Martin Goode

Planning

Robby Misir

Carol Smith

Strategic Planning

Dilip Patel

Timothy Ryan

Joint Venture Working Party

Ciaran White

John Crowder

Overview and Scrutiny Board

Darren Wise

Maggie Themistocli

Children and Learning Overview and Scrutiny Sub-Committee

Judith Holt

Christine Vickery

Crime & Disorder Sub-Committee

Bob Perry

Matt Sutton

Environment Overview and Scrutiny Sub-Committee

Maggie Themistocli

John Mylod

Health Overview and Scrutiny Sub-Committee

Nisha Patel

Ciaran White

Individuals Overview and Scrutiny Sub-Committee

Christine Smith

Michael White

Towns and Communities Overview and Scrutiny Sub-Committee

Ray Best

Robby Misir

Sub-Committee of the Governance Committee:

 

Appointments

Christine Vickery

Robert Benham

 

 

 

Minutes:

Motion on behalf of the North Havering Residents Group

 

Committee

Chairman

Councillor

Vice-Chairman

Councillor

Adjudication and Review (2 Vice-Chairmen)

 

1.

2.

Audit

Martin Goode

 

Governance

 

 

Highways Advisory

Brian Eagling

 

Licensing

(3 Vice-Chairmen)

 

1.

2.

3.

 

Pensions

 

Martin Goode

Planning

 

 

Strategic Planning

 

 

Joint Venture Working Party

 

 

Overview and Scrutiny Board

Darren Wise

 

Children and Learning Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

Crime & Disorder Sub-Committee

 

 

Environment Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

Health Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

Individuals Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

Towns and Communities Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

 

Sub-Committee of the Governance Committee:

 

Appointments

 

 

 

 

 

Motion on behalf of the Upminster and Cranham Residents’ Associations Group

 

Committee

Chairman

Councillor

Vice-Chairman

Councillor

Adjudication and Review (2 Vice-Chairmen)

 

1.

2.

Audit

 

 

Governance

Linda Hawthorn

Linda Hawthorn (unless elected as Chairman)

Highways Advisory

 

 

Licensing

(3 Vice-Chairmen)

 

1.

2.

3.

 

Pensions

 

 

Planning

John Tyler

John Tyler (unless elected as Chairman)

Strategic Planning

 

 

Joint Venture Working Party

Ron Ower

 

Overview and Scrutiny Board

 

 

Children and Learning Overview and Scrutiny Sub-Committee

Gillian Ford

Gillian Ford (unless elected as Chairman)

Crime & Disorder Sub-Committee

 

 

Environment Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

Health Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

Individuals Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

Towns and Communities Overview and Scrutiny Sub-Committee

Chris Wilkins

Chris Wilkins (unless elected as Chairman)

 

Sub-Committee of the Governance Committee:

 

Appointments

 

 

 

 

 

Motion on behalf of the Labour Group

 

Committee

Chairman

Councillor

Vice-Chairman

Councillor

Adjudication and Review (2 Vice-Chairmen)

 

1.

2.

Audit

 

 

Governance

 

 

Highways Advisory

 

 

Licensing

(3 Vice-Chairmen)

 

1.

2.

3.

 

Pensions

 

 

Planning

 

 

Strategic Planning

 

Keith Darvill

Joint Venture Working Party

 

Paul McGeary

Overview and Scrutiny Board

 

Keith Darvill

Children and Learning Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

Crime & Disorder Sub-Committee

 

 

Environment Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

Health Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

Individuals Overview and Scrutiny Sub-Committee

 

 

Towns and Communities Overview and Scrutiny Sub-Committee

Keith Darvill

 

 

Sub-Committee of the Governance Committee:

 

Appointments

 

 

 

 

Motion on behalf of the Conservative Group

 

 

Committee

Chairman

Councillor

Vice-Chairman

Councillor

Adjudication and Review (2 Vice-Chairmen)

Matt Sutton

1. Timothy Ryan

2. Ray Best

Audit

Martin Goode (NHRA)

Viddy Persaud

Governance

Michael White

Robert Benham

Highways Advisory

Brian Eagling (NHRA)

John Mylod

Licensing

(3 Vice-Chairmen)

Philippa Crowder

1. Bob Perry

2. Christine Smith

3. Christine Vickery

 

Pensions

John Crowder

Martin Goode (NHRA)

Planning

Robby Misir

Carol Smith

Strategic Planning

Dilip Patel

Tim Ryan

Joint Venture Working Party

Ciaran White

John Crowder

Overview and Scrutiny Board

Darren Wise (NHRA)

Maggie Themosticli

Children and Learning Overview and Scrutiny Sub-Committee

Judith Holt

Christine Vickery

Crime & Disorder Sub-Committee

Bob Perry

Matt Sutton

Environment Overview and Scrutiny Sub-Committee

Maggie Themistocli

John Mylod

Health Overview and Scrutiny Sub-Committee

Nisha Patel

Ciaran White

Individuals Overview and Scrutiny Sub-Committee

Christine Smith

Michael White

Towns and Communities Overview and Scrutiny Sub-Committee

Ray Best

Robby Misir

 

Sub-Committee of the Governance Committee:

 

Appointments

Damian  White

Robert Benham

 

 

Amendment on behalf of the Conservative Group

One amendment to Conservative Group motion as shown in italics:

 

Sub-Committee of the Governance Committee:

 

Appointments

Christine Vickery

Robert Benham

 

 

 

 

 

 

 

Amendment on behalf of the Labour Group

 

All nominations as shown in Labour Group motion above with additional nominations shown in italics below:  ...  view the full minutes text for item 8.

9.

APPOINTMENT OF THE MEMBER CHAMPIONS pdf icon PDF 112 KB

To consider motions regarding the appointment of the Member Champions (attached).

 

Additional documents:

Decision:

Member Champions were appointed as follows:

 

Member Champion

Nominee - Councillor

For the Armed Forces

Denis O’Flynn

For Equality & Diversity

Robby Misir

For the Historic Environment

Judith Holt

For the Over 50’s

Christine Smith

For the Voluntary Sector Compact

Christine Vickery

For Young People

Ciaran White

 

Minutes:

Motion on behalf of the Labour Group

 

That the following be appointed Champions as indicated:

 

For the Armed Forces – Denis O’Flynn

           

For Equality and Diversity – Tele Lawal

 

For the Historic Environment –

 

For the Over 50’s –

           

For the Voluntary Sector Compact –       

 

For Young People –

 

Motion on behalf of the Conservative Group

That the following be appointed Champions as indicated:

 

For the Armed Forces –

           

For Equality and Diversity – Robby Misir

 

For the Historic Environment – Judith Holt

 

For the Over 50’s – Christine Smith

           

For the Voluntary Sector Compact –        Christine Vickery

 

For Young People – Ciaran White

Motion on behalf of the Residents’ Group

 

That the following be appointed Champions as indicated:

 

For the Armed Forces – Barry Mugglestone

           

For Equality and Diversity –

 

For the Historic Environment –

 

For the Over 50’s –

           

For the Voluntary Sector Compact –       

 

For Young People –

 

 

The following Member Champions were appointed without division:

 

Member Champion

Nominee - Councillor

For the Historic Environment

Judith Holt

For the Over 50’s

Christine Smith

For the Voluntary Sector Compact

Christine Vickery

For Young People

Ciaran White

 

The following Member Champions were appointed following a vote:

 

Member Champion for the Armed Forces   

 

Labour Group nominee

Councillor

Residents’ Group nominee

Councillor

Denis O’Flynn

Barry Mugglestone

 

Councillor Denis O’Flynn was ELECTED as Member Champion for the Armed Forces by 35 votes to 19 (see division 18).

 

 

 

 

Member Champion for Equality & Diversity   

 

Labour Group nominee

Councillor

Conservative Group nominee

Councillor

Tele Lawal

Robby Misir

 

 

Councillor Robby Misir was ELECTED as Member Champion for Equalities and Diversity by 31 votes to 19 (see division 19).

 

 

 

10.

STATEMENT BY THE LEADER OF THE COUNCIL pdf icon PDF 129 KB

To receive a statement by the Leader of the Council.

Minutes:

A summary of the text of the statement given by the Leader of the Council is shown at appendix 1 to these minutes (attached).

11.

VOTING RECORD pdf icon PDF 243 KB

Minutes:

The record of voting decisions is attached as appendix 2 to these minutes.